суббота, 21 июня 2014 г.

Урок 1

Урок 1
ПОЯВА ТА РОЗСЕЛЕННЯ ЛЮДЕЙ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
На території сучасної України давні люди з’явилися майже 1 млн років тому. Стародавню історію України умовно поділяють на чотири періоди, залежно від того, із яких матеріалів виготовлялися знаряддя праці.
Кам’яний вік — період в історії людства (1 млн років тому — Іv тис. до н.е.), коли люди виготовляли знаряддя праці з каменю. Кам’яний вік поділяють на палеоліт, або давній кам’яний вік (1 млн років тому — Х тис. до н.е.), мезоліт, або середній кам’яний вік (X—vIІ тис. до н.е.), і неоліт, або новий кам’яний вік (vIІ—Iv тис. до н.е.).
За палеоліту давні люди виготовляли знаряддя праці із каменю та дерева: рубило, гостроконечник, скребло, ніж, дротик, спис, гарпун, голку. За мезоліту винайшли лук зі стрілами, човен, пліт, приручили собаку. Основними заняттями людей були збиральництво, полювання, рибальство. Панувало привласнювальне господарство — форма господарювання, за якої все необхідне для життя людина брала в природі у готовому вигляді. Формами суспільної організації виступали первісне людське стадо, материнська родова община (матріархат), плем’я.
За неоліту давні люди винайшли нові прийоми обробки каменю — шліфування й свердлення, вдосконалили старі та винайшли нові знаряддя праці — серп, мотику, зернотерку. Основними заняттями людей стали землеробство, скотарство та ремесла. Виникло відтворювальне господарство — форма господарювання, за якої людина сама виробляла все необхідне для життя. Материнську родову общину замінила батьківська родова община (патріархат).
Відбулася неолітична революція — поступовий перехід від привласнювального до відтворювального господарства, від кочового до осілого способу життя, від матріархату до патріархату.
Основними видами релігійних вірувань давніх людей були анімізм (віра в душі й духів, які нібито присутні в усіх живих і неживих предметах), тотемізм (поклоніння певному виду рослин чи тварин,що вважалися охоронцями роду), фетишизм (поклоніння предметам неживої природи, які нібито наділені чудодійною силою), магія (обряди, засновані на вірі в здатність людини впливати на інших людей, тварин, явища природи, богів).
Найвідомішими стоянками кам’яного віку на території України є Королеве (Закарпаття), Кіїк-Коба (Крим), Молодове (Чернівецька обл.), Мізин (Чернігівщина), Межиріч (Канівщина), Кирилівська (Київ), Кам’яна Могила (поблизу Мелітополя).
 Зображення пізнього палеоліту
Знаряддя праці за палеоліту
Реконструкція житла первісної людини різних періодів палеоліту

Знаряддя праці за мезоліту

Комментариев нет:

Отправить комментарий